Hantingtono liga (Huntington disease)
Hantingtono (Huntington) liga yra genetinis sutrikimas, pažeidžiantis centrinę nervų sistemą ir sukeliantis progresuojančią smegenų ląstelių degeneraciją. Dėl to vystosi motorinių ir kognityvinių gebėjimų nunykimas bei elgsenos sutrikimai. Tai retoji liga, kuria serga tik 7 – 10 žmonių iš 100 000; tarp vyrų ir moterų ši liga yra paplitusi po lygiai. Gydoma, veikiant ligos simptomus.
Hantingtino ligos priežastys
Huntingtino liga – genetinis sutrikimas
Hantingtono ligą sukelia genetinis defektas Hantingtono geno 4-oje chromosomoje. Šis pažeistas genas sukelia lėtinę, progresuojančią smegenų nervų ląstelių mirtį. Dėl tokių pokyčių išsivysto įvairiausių simptomų, būdingų autosominio dominavimo būdu paveldimoms ligoms. Autosominis dominavimas reiškia, kad reikia tik vieno tėvo, turinčio pakenktą geną, kad vaikams pavojus paveldėti tą pakenktą geną būtų 50 proc. Asmuo, turintis tokį geną anksčiau arba vėliau susirgs.
Hantingtino ligos simptomai
Ligos atsiradimas
Liga dažniausiai išsivysto 40 – 50 metų asmenims. Kita vertus, Hantingtono liga gali išsivystyti ir 1 metų vaikui ir 80 metų žmogui. Tačiau pastaroji ligos forma būna labai retai. Hantingtono liga pasireiškia motorine disfunkcija ir emociniais pokyčiais, kurie gali būti labai įvairūs.
Chorėja ir kita motorinė disfunkcija
Tipiška motorinė disfunkcija – tai nenutrūkstantys, nevalingi rankų (pvz., pirštų ir delnų), kojų, liemens ir veido judesiai („chorea“ graikiškai reiškia „šokį“). Ligos pradžioje šeimos nariai ir draugai dažnai nesugeba suprasti, ką iš tikrųjų reiškia simptomai, jie mano, kad asmuo svirduliuoja ir neaiškiai kalba, nes yra girtas.
Greta aiškios motorinės disfunkcijos vėlyvesnėse stadijose galima stebėti rijimo ir kalbos sutrikimų. Rijimo sutrikimai gali netgi būti pavojingi gyvybei.
Emociniai ir psichiatriniai sutrikimai
Ankstyvieji Hantingtono ligos simptomai dažniausiai būna dirglumas, motyvacijos išnykimas bei pakitusi emocinė būklė. Kitas akivaizdus simptomas yra protinių gebėjimų sumažėjimas (iki demencijos). Gali atsirasti ir vegetacinių simptomų, pavyzdžiui, pacientas gali netekti apetito.
Pacientams, sergantiems Hantingtono liga, įvyksta ir emocinių pokyčių. Jie gali tapti emociškai uždari, nepastovios nuotaikos ir agresyvūs. Kai kuriems pacientams, progresuojant ligai, gali atsirasti haliucinacijų ir išsivystyti psichozė.
Depresija gali būti ligos simptomas arba paciento reakcija, sužinojus, kad jis šia liga serga.
Huntingtono ligos diagnozė
Siekiant, ypač ankstyvosiose stadijose, diagnozuoti Hantingtono ligą, reikia atlikti daug tyrimų.
Pirmas žingsnis – surinkti išsamius duomenis apie giminę
Atsižvelgdamas į tipiškus simptomus, patyręs neurologas ar psichiatras dažniausiai įtars Hantingtono ligą, jeigu sužinos, kad kažkas iš paciento giminės buvo ja sirgęs.
Neurologinis ištyrimas
Ligą galima diagnozuoti, neatliekant papildomų tyrimų, remiantis klinikiniais duomenimis ir anamneze. Tačiau daugumoje atvejų, kad diagnozė būtų galutinai patvirtinta, atliekami vaizdiniai tyrimai, pavyzdžiui, kompiuterinė tomografijos arba magnetinio rezonanso tyrimas.
Neurofiziologinis tyrimas
Siekiant įvertinti ligos sunkumą, galima atlikti neurofiziologinius tam tikrų funkcijų (pavyzdžiui, protinių) tyrimus. Kita vertus, jie nėra labai specifiniai.
Genetinis tyrimas
Nuo 1993 metų Hantingtono ligą Lietuvoje galima tiksliai diagnozuoti, atlikus genetinį tyrimą, kuriam iš paciento reikia paimti mažą kraujo kiekį. Šį tyrimą galima atlikti netgi sveikiems asmenims, kurių giminėje sergama Hantingtono liga, kad būtų išsiaiškinta, ar jie nepaveldėjo pakenkto geno.
Visi, galvojantys apie genetinių tyrimų būdu nustatomą diagnozę, pirmiausia pagalbos turėtų kreiptis į specialistus.
Anoreksija ir bulimija
Anoreksija ir bulimija - [Ligų kodai F50.02; F50.2] Nervinis sutrikimas lemiantis impulsyvaus valgymo epizodus
Depresija
Depresija - [Ligos kodas F32] Priskiriama nuotaikos sutrikimams, skirstoma į vienkartinius ir pasikartojančius epizodus
Paranoidinė šizofrenija
Paranoidinė šizofrenija - [Ligos kodas F20.0] Chroniška šizofrenijos forma dažnai lydima haliucinacijų ir delyro
Potrauminio streso sutrikimas
Potrauminio streso sutrikimas - [Ligos kodas F43.1] Diagnozuojamas potrauminiam stresui užsitęsus daugiau nei mėnesį
AGORAFOBIJA
Agorafobija - [Ligos kodas F40.0] Fobinis nerimo sutrikimas siejamas su neracionalia atvirų susirinkimo vietų baime
Ribinis asmenybės sutrikimas
Ribinis asmenybės sutrikimas - [Ligos kodas F60.3] Emociškai nestabilios, dažnai agresyvios asmenybės sutrikimas
Nerimo sutrikimų klasifikacija
Nerimo sutrikimų klasifikacija - [Pagal TLK-10-AM] Psichikos ir elgesio, fobiniai ir kiti sutrikimai
Obsesinis kompulsinis sutrikimas
Obsesinis kompulsinis sutrikimas - [Ligos kodas F42.8] Apima įvairius kompulsinius ritualus bei obsesinį mastymą