Nemigos gydymas be vaistų

 

Nemiga – tai psichikos sutrikimas, kuris pasireiškia naktinio miego sutrikimu, dažnais prabudimais ir negiliu miegu bei neišsimiegojimo pojūčiu po nakties. Nemiga iš esmės mažina jūsų gyvenimo kokybę, kelia apatiją, didina nuovargį bei irzlumą. Dėl to gali kilti atminties problemų, sumažėti fizinis ir protinis aktyvumas. Po nemigos nakties žmogų dažnai vargina pablogėjusi nuotaika, dirglumas, būna sunku susikaupti. Tai sulėtinto veikimo bomba jūsų organizme, nes atsiradę nemigos simptomai dažnai atveda jus prie nervinio ir fizinio išsekimo, kelia sunkius centrinės nervų sistemos sutrikimus, depresiją, psichozę, padidina pavojingų ligų vystymąsi (infarktą, insultą).

Dažnai miego sutrikimai simptomiškai pasireiškia kartu su kitais psichologinės ligos simptomais. Dažnai nemiga siejama su nerimu. O štai Young’o manijos vertinimo skalė naudoja skirtingo lygio miego sutrikimus kaip požymius skaičiuojant galutinį paciento būklės vertinimo balą.

Iš esmės, sutrikusio miego negalima išgydyti nepašalinus disbalanso, kuris jį sukėlė. Ilgalaikiam ir patikimam nemigos gydymui (vaistai, kaip jūs tikriausiai spėjote pastebėti – ne pats geriausias pasirinkimas) būtina atkurti sistemos balansą, nustatyti ir pašalinti psichologinius trikdžius ir tai padaryti lengviau, nei gali pasirodyti iš pradžių.

Beveik visada pradėjus gilintis į konkretaus paciento nemigos priežastis paaiškėja, jog žmogui tinkamai atsipalaiduoti neduoda mentalinis triukšmas atsiradęs dėl įvairių išorinių bei vidinių stimuliatorių. Todėl norint sugrąžinti sąmonės ramybę reikia ieškoti būtų išsilaisvinti nuo šių visų netvarkingų pasamonės vaizdinių, kurie kelia nerimą, pyktį ir skausmą.

Yra nustatyta, jog mažesniais ar didesniais miego sutrikimais skundžiasi iki 40% viso pasaulio gyventojų. Todėl vakarų šalyse sėkmingai veikia specializuotos klinikos miego sutrikimams gydyti.

Tačiau neabejoju, jog nemigos gydymas be vaistų yra visų pacientų prioritetas. Todėl norint tai pasiekti verta išbandyti (šiuos ar bent kelis) metodus miego kokybei gerinti:

Patalpa kurioje miegama turi būti gerai išvėdinta, geriausia tai daryti prieš pat einant miegoti. Jeigu patalpoje nėra įrengtos aktyvios vėdinimo sistemos tai daryti geriausia pilnai atidarant langus. Nebijokite pilnai atidarinėti langų ir žiemą, grynas oras svarbus geram miegui nepriklausomai nuo metų laiko ar sezono.

Pasirinkite tinkamą čiužinį arba antčiužinį. Susiruošus miegoti neturi būti jokių fizinių trikdžių, pvz nugaros skausmo ar sustingimo. Jeigu atsigulus miegoti arba nubudus ryte jaučiate nepatogumą, maudimą ar skausmą, šonuose ar nugaros srityje – būtinai išspręskite šias problemas.

Likus 2 valandoms iki miego neužkandžiaukite, venkite sėdėjimo prie kompiuterio ar naršymo telefone, geriau pasivaikščiokite gryname ore;

Atsipalaiduoti prieš miegą padeda dušas, vonia ir eteriniai aliejai;

Stenkitės eiti miegoti iki 12-tos valandos, o kelkitės anksti – 6 ar 7 valandą ryto;

Likus 1-2 valandoms iki miego, reikia atsisakyti sunkių fizinių ar protinių darbų;

Vakarienė turi būti lengva, jos metu susilaikykite nuo stiprios arbatos, kavos ir alkoholinių gėrimų vartojimo;

Prieš miegą reikia atsipalaiduoti, pagalvoti apie kažką malonaus, neprisiminti problemų, nesirūpinti. Negalvoti “O ar man pavyks šiandien laiku užmigti?”, “Ką man daryti, jei negalėsiu greitai užmigti?”

Geram miegui padeda B grupės vitaminai. Jų gausu kiaušiniuose, varškėje, sūryje, pilno grūdo produktuose, citrusiniuose vaisiuose, mėsoje, burokuose, piene. Pasistenkite įtraukti daugiau šių produktų į savo dietą arba pasirinkite sau tinkamų maisto papildų kompleksą;

Anoreksija ir bulimija

Anoreksija ir bulimija - [Ligų kodai F50.02; F50.2] Nervinis sutrikimas lemiantis impulsyvaus valgymo epizodus

Depresija

Depresija - [Ligos kodas F32] Priskiriama nuotaikos sutrikimams, skirstoma į vienkartinius ir pasikartojančius epizodus

Paranoidinė šizofrenija

Paranoidinė šizofrenija - [Ligos kodas F20.0] Chroniška šizofrenijos forma dažnai lydima haliucinacijų ir delyro

Potrauminio streso sutrikimas

Potrauminio streso sutrikimas - [Ligos kodas F43.1] Diagnozuojamas potrauminiam stresui užsitęsus daugiau nei mėnesį

AGORAFOBIJA

Agorafobija - [Ligos kodas F40.0] Fobinis nerimo sutrikimas siejamas su neracionalia atvirų susirinkimo vietų baime

Ribinis asmenybės sutrikimas

Ribinis asmenybės sutrikimas - [Ligos kodas F60.3] Emociškai nestabilios, dažnai agresyvios asmenybės sutrikimas

Nerimo sutrikimų klasifikacija

Nerimo sutrikimų klasifikacija - [Pagal TLK-10-AM] Psichikos ir elgesio, fobiniai ir kiti sutrikimai

Obsesinis kompulsinis sutrikimas

Obsesinis kompulsinis sutrikimas - [Ligos kodas F42.8] Apima įvairius kompulsinius ritualus bei obsesinį mastymą