Obsesinis kompulsinis sutrikimas vaikams

Obsesinis kompulsinis sutrikimas (OKS) gali išsivystyti bet kokio amžiaus žmogui – įskaitant ir vaikus bei paauglius. Šis sutrikimas pasireiškia jaučiamomis baimėmis, abejonėmis ir nerimu, kurie trukdo žmogui normaliai mąstyti ir gyventi.

Tam, kad pasilengvintų negatyvių emocijų priepuolį, žmogus susikuria raminantį mechanizmą – ritualą arba kompulsiją.  Žmogui, turinčiam OKS, toks ritualas – galimybė pataisyti arba pastebėti negatyvius dalykus, dėl kurių jie jaudinasi.

Obsesinės mintys gali gąsdinti ir liūdinti. Tačiau vaikai ir paaugliai dažnai jaučiasi nepajėgūs jų atsikratyti, net jeigu to nori. Tai gali sukelti didelį stresą.

Laimei, OKS kamuojami vaikai ir paaugliai laisvai atsikrato sutrikimo, jeigu yra suteikiama pagalba.

Kaip atpažinti OKS

Obsesinis kompulsinis sutrikimas gali būti nustatytas esant obsesinėms mintims ir „savisaugos“ ritualams.

Obsesinės mintys

Obsesinės mintys gali versti vaikus ir paauglius jaustis ir elgtis suirzusiai, liūdnai, neramiai. Dažnai obsesinės vaikų mintys koncentruojasi ties:

Kažkuo purvinu arba užkrėstu
Simetrijos arba lygybės siekimu
Tam tikrų veiksmų kartojimu laikantis griežtos tvarkos ir eiliškumo.
Nuodėmės padarymo, nusikaltimo arba ko nors įžeidimo
Skaičiais, žodžiais, garsais arba spalvomis – jų skirstymas į laimingus ir nelaimingus.
Seksualumu ir agresija
Atliekomis
Ligomis arba kitais nemalonumais, gresiančiais jiems arba jų artimiesiems

Vaikai, turintys OKS, bijo, kad kažkas su jais nutiks blogo, jeigu jie kažką paliks purvinu arba nesimetrišku, jeigu jie pamatys „nelaimingą“ skaičių arba spalvą.  Jie gali manyti, kad jų blogos mintys juos pačius daro blogais. Obsesinės mintys trukdo mokslui arba kitiems užsiėmimams.

Kompulsiniai ritualai

Vaikai, turintys OKS, gali atlikinėti tam tikrus ritualus, kurie jiems padeda laikinai atsikratyti obsesinių minčių. Jie atlieka tuos ritualus tam, kad įsitikintų, kad daiktai švarūs, sustatyti tinkama tvarka, kad „viskas atlikta teisingai“. Tokių ritualų pavyzdžiai:

Švaros palaikymas, tvarkymasis
Tam tikrų veiksmų kartojimas – pavyzdžiui, tos pačios frazės ar žodžio kartojimas
Slenksčio peržengimas kelis kartus iš eilės
Pernelyg kruopšti patikra – ar išjungti prietaisai, ar uždarytos durys, ar viskas teisingai užrašyta namų darbuose
Daikto lietimas arba beldimas tam tikrą skaičių kartų arba tam tikra tvarka
Daiktų išdėstymas griežtai laikantis tam tikros tvarkos
Skaičiavimas – pavyzdžiui, iki tam tikro skaičiaus arba nesibaigiantis skaičiavimas.

Ritualo atlikimas vaikams, turintiems OKS – laikinas palengvėjimas nuo baimių, blogų minčių ar nerimo. Tačiau kuo ilgiau vaikas atlieka ritualus, tuo stipriau jaučia jų reikalingumą. Galiausiai ritualas nustoja gelbėjęs nuo obsesinių minčių. Ir jis pradeda atlikti jį dažniau ir dažniau, tokiu būdu vaikas „užstringa“ rituale.

„Užstrigęs“ ties rankų plovimu vaikas gali vėliau gultis miegoti. „Užstrigęs“ ties kuprinės sukrovimu vaikas gali imti vėluoti į mokyklą. Toks „užstrigimas“ ima liūdinti ir erzinti ir vaikus, ir tėvus.

Vaikai ir paaugliai, turintys OKS, dažnai jaučia gėdą. Jie bijo, kad iš jų ritualų bus šaipomasi, todėl stengiasi atlikti juos nematant aplinkiniams. Dėl to, kad ritualai gali vaikus liūdinti, jie ima vengti situacijų, kurios provokuoja ritualus.

OKS atsiliepia ir mokslui. Poreikis skalbti, perrašinėti ir perdarinėti darbus atima daug laiko. Kai kurie vaikai gali nerašyti užduoties atsakymo, jeigu jis turi „nelaimingą“ skaičių. Jie mieliau gaus blogą pažymį, nei „surizikuos“ gauti negatyvią pasekmę dėl „taisyklių“ nesilaikymo.

Kai kurie vaikai pasako tėvams apie juos neraminančius dalykus. Tačiau kiti gali laikyti juos paslaptyje. Tėvai gali net nesuprasti, kas trukdo jų vaikams.

Kodėl vaikams išsivysto OKS?

Mokslininkai vis dar neturi atsakymo į klausimą, kodėl kai kuriems žmonėms išsivysto obsesinis kompulsinis sutrikimas. Galbūt priežastis yra genuose arba infekcijoje. Galbūt žmonių, turinčių OKS, smegenų struktūroje yra pakitimų. Tačiau kad ir kas tai būtų, vaikas niekada nėra dėl to kaltas.

Žmonės su OKS negeba kontroliuoti savo būsenos arba atsikratyti sutrikimo savarankiškai. Tačiau tinkama diagnozė ir gydymas gali palengvinti jų padėtį ir padėti jiems gyventi pilnavertį gyvenimą.

OKS diagnostika

Tinkamas gydymas ir pagalba sutrikimą gali įveikti. Tačiau nieko nedarant sutrikimas gali pasunkėti. Jeigu savo vaikui įtariate OKS, reikėtų elgtis:

Pasikalbėkite su vaiku apie tai, kas vyksta

Kalbėkite palaikančiu tonu, klausykite, rodykite meilę. Papasakokite vaikui, ką jūs pastebėjote ir pasakykite, kad suprantate, kad jam yra sunku. Pasakykite, kad jo būsenos ir elgesio priežastimi gali būti OKS. Pasakykite, kad gydytojas gali padėti tiksliai nustatyti priežastį. Įtikinkite vaiką, kad jo būseną galima palengvinti ir jūs jam norite padėti.

Vaikai su OKS dažnai gėdijasi savo būsenos. Jie stengiasi nuslėpti savo ritualus arba neigti jų egzistavimą. Tačiau atviras pokalbis su kitu žmogumi, kuris supranta jo būseną, gali padėti vaikui ir sumažinti patiriamą stresą.

Užsirašykite pas savo gydytoją

Praneškite jam, ką pastebėjote. Paraginkite vaiką pasikalbėti su gydytoju. Gydytojas, greičiausiai, apžiūrės vaiką ir užduos klausimų. Tai jam padės nustatyti priežastį – arba OKS, arba kitą sutrikimą. Gydytojas gali pasiųsti vaiką tolimesnei diagnozei pas kitą specialistą (psichologą).

OKS palengvinimas

Kai gydytojas diagnozuoja obsesinį kompulsinį sutrikimą, tėvai ir vaikai gali atsikvėpti. Dabar tereikia susifokusuoti ties išgijimu.

Terapeutai gydo OKS kognityvine elgesio terapija. Šiose sesijose vaikai ir paaugliai mokosi naudingų OKS suvokimo būdų. Jie sužino, kad ritualų atlikimas tik pagilina sutrikimą.

Gydymo eigoje vaikai ir paaugliai mokosi įveikti savo baimes ir susilaikyti nuo ritualų atlikimo. Šie įgūdžiai padeda perprogramuoti smegenis į sveikesnį mąstymo būdą. Tai gali sustabdyti obsesines idėjas. Kartais OKS gydymui gydytojai skiria medikamentus. Tačiau daugumai vaikų jų nereikia.

Gydymo metu tėvai išmoks, ką jie gali padaryti, kad palengvintų savo vaikų būseną.

Anoreksija ir bulimija

Anoreksija ir bulimija - [Ligų kodai F50.02; F50.2] Nervinis sutrikimas lemiantis impulsyvaus valgymo epizodus

Depresija

Depresija - [Ligos kodas F32] Priskiriama nuotaikos sutrikimams, skirstoma į vienkartinius ir pasikartojančius epizodus

Paranoidinė šizofrenija

Paranoidinė šizofrenija - [Ligos kodas F20.0] Chroniška šizofrenijos forma dažnai lydima haliucinacijų ir delyro

Potrauminio streso sutrikimas

Potrauminio streso sutrikimas - [Ligos kodas F43.1] Diagnozuojamas potrauminiam stresui užsitęsus daugiau nei mėnesį

AGORAFOBIJA

Agorafobija - [Ligos kodas F40.0] Fobinis nerimo sutrikimas siejamas su neracionalia atvirų susirinkimo vietų baime

Ribinis asmenybės sutrikimas

Ribinis asmenybės sutrikimas - [Ligos kodas F60.3] Emociškai nestabilios, dažnai agresyvios asmenybės sutrikimas

Nerimo sutrikimų klasifikacija

Nerimo sutrikimų klasifikacija - [Pagal TLK-10-AM] Psichikos ir elgesio, fobiniai ir kiti sutrikimai

Obsesinis kompulsinis sutrikimas

Obsesinis kompulsinis sutrikimas - [Ligos kodas F42.8] Apima įvairius kompulsinius ritualus bei obsesinį mastymą