Germofobija (Misofobija) baimė užsikrėsti

Kas yra Germofobija?

Sudurtinis žodis Germofobija formuojamas iš gerai žinomos dalies fobija reiškiančios baimę ir angliško žodžio germs reiškiančio bakterijas (žr. Lietuvių – Anglų vertėjas internete). Tačiau šį terminą greičiau sutiksite populiariuose strapsniuose internete negu medicininėje literatūroje. Taip yra todėl, kad Germofobija mediciniškai vadinama Mizofobija arba Misofobija ir yra priskiriama fobiniems sutrikimams (F40) arba tiksliau, tarptautiniame ligų sąraše koduojama F40.228 Other natural environment type phobia (Kita, su natūralia aplinka susijusi fobija). Šiai kategorijai taippat priklauso aukščio, vandens telkinių, griaustinio, žaibo baimės.

Germofobijos klasifikacija pagal TLK Kodus

Ko bijo Germofobai?

Germofobija aiškinama kaip baimė užsikrėsti mikrobais, bakterijomis. Ši baimė dažnai būna perdėta ir neracionali, toks asmuo visus daiktus mato nešvariais ir tai sukelia nerimo simptomus.
Germofobas gali vengti fizinio kontakto, prisilietimo prie daiktų (ypač dažnai liečiamų paviršių, tokių kaip durų rankenos ar lifto mygtukai) o taip pat vengti rankų paspaudimo. Žmogus su polinkiu į germofobiją paprastai stengiasi kaip įmanoma dažnai plautis rankas su muilu arba jas dezinfekuoti kitais būdais.

Iš pažiūros toks žmogaus elgesys nėra žalingas nei pačiam žmogui, nei aplinkiniams, nebent tai sukuria neįveikiamų psichologinių barjerų, kurie kliudo bendrauti su kitais žmonėmis ar užsiimti įprasta, kasdiene veikla.

Germofobija turi obsesinio kompulsinio sutrikimo bruožų (plačiau skaitykite čia). Šioje svetainėje Jūs taip pat galite atlikti greitą OCD testą bei pasidomėti kitais nemokamais psichologiniais testais kuriuos esame Jums paruošę.

Germofobijos gydymas

Esant reikalui mikrobų baimė gydoma kognityvine elgesio terapija ir/arba vaistais. Gydymo tikslas sumažinti jautrumą, šiam rezultatui pasiekti dažniausiai naudojama desensibilizacijos metodika. Sukuriant saugią, kontroluojamą aplinką, kurioje pacientas gali išklikti ramus pamažu stimuliuojamas konkrečią fobiją sukeliančiu objektu ar reiškiniu.

Anoreksija ir bulimija

Anoreksija ir bulimija - [Ligų kodai F50.02; F50.2] Nervinis sutrikimas lemiantis impulsyvaus valgymo epizodus

Depresija

Depresija - [Ligos kodas F32] Priskiriama nuotaikos sutrikimams, skirstoma į vienkartinius ir pasikartojančius epizodus

Paranoidinė šizofrenija

Paranoidinė šizofrenija - [Ligos kodas F20.0] Chroniška šizofrenijos forma dažnai lydima haliucinacijų ir delyro

Potrauminio streso sutrikimas

Potrauminio streso sutrikimas - [Ligos kodas F43.1] Diagnozuojamas potrauminiam stresui užsitęsus daugiau nei mėnesį

AGORAFOBIJA

Agorafobija - [Ligos kodas F40.0] Fobinis nerimo sutrikimas siejamas su neracionalia atvirų susirinkimo vietų baime

Ribinis asmenybės sutrikimas

Ribinis asmenybės sutrikimas - [Ligos kodas F60.3] Emociškai nestabilios, dažnai agresyvios asmenybės sutrikimas

Nerimo sutrikimų klasifikacija

Nerimo sutrikimų klasifikacija - [Pagal TLK-10-AM] Psichikos ir elgesio, fobiniai ir kiti sutrikimai

Obsesinis kompulsinis sutrikimas

Obsesinis kompulsinis sutrikimas - [Ligos kodas F42.8] Apima įvairius kompulsinius ritualus bei obsesinį mastymą