Valgymo sutrikimai

Siame poskyryje yra aprašyti du svarbūs ir aiškūs sindromai: nervinė anoreksija ir nervinė bulimija. Taip pat ir mažiau specifiški buliminiai sutrikimai – kaip persivalgymas, susijęs su psichologiniais veiksniais. Trumpai aprašytas su psichologiniais sutrikimais susijęs vėmimas.

Valgymo sutrikimams nustatyti dažnai pasitelkiami klausimynai bei testai.

Nervinė anoreksija F50.0

Nervinė anoreksija yra sutrikimas, kai pacientas sąmoningai sumažina ir/ar palaiko mažą kūno svorį. Dažniausiai sutrikimas pasireiškia paauglėms mergaitėms ir jaunoms moterims, tačiau (nors ir rečiau) pasitaiko tarp paauglių berniukų bei jaunų vyrų, taip pat vaikams prieš lytinį brendimą bei moterims, iki pat menopauzės. Nervinė anoreksija yra savarankiškas sindromas.

Nors pagrindinės nervinės anoreksijos priežastys toliau lieka neaiškios, tačiau vis daugiau duomenų rodo apie sociokultūrinų ir biologinių priežastinių faktorių sąveiką, taip pat mažiau specifišką psichologinių mechanizmų bei asmenybinio pažeidžiamumo įtaką. Sutrikimas susijęs su įvairaus sunkumo nepakankama mityba, dėl kurios atsiranda antrinių endokrininių ir metabolinių sutrikimų bei organizmo funkcijų sutrikimų. Lieka tam tikrų abejonių, ar tipiški endokrininiai pakitimai yra visiškai paaiškinami neprivalgymo ir jį sukėlusio elgesio (pvz., dietų laikymasis, dideli fiziniai krūviai ir kūno išvaizdos keitimas, specialiai sukeltas vėmimas ar liuosuojamųjų vaistų vartojimas ir dėl to sutrikęs elektrolitų balansas) tiesioginiu poveikiu, ar šiuos pakitimus lemia kiti, nežinomi faktoriai.

Diagnostika

Tiksliai diagnozei būtini visi šie kriterijai:

· kūno svoris išlieka bent 15% mažesnis (prarastas ar niekada nepasiektas) nei turėtų būti, arba Quetelet’o kūno masės indeksas (kūno svoris kilogramais, padalintas iš ūgio metrais kvadrato) yra 17,5 arba mažesnis (vyresniems kaip 16 m.). Prepubertatiniu laikotarpiu tai gali pasireikšti nepakankamu svorio didėjimu augant;

· pacientas sąmoningai mažina svorį, vengdamas “storinančio maisto”. Vienas ar daugiau šių elgesio būdų: specialiai sukeltas vėmimas, specialus liuosuojamųjų vartojimas, per didelis fizinis krūvis, vartojimas apetitą slopinamųjų preparatų, diuretikų;

· kūno formos suvokimas įgauna specifinės psichopatologijos pobūdį, kai baimė pastorėti nuolat išlieka kaip įkyri pervertinimo idėja, ir pacientas ar pacientė sau nusistato žemą kūno svorio slenkstį;

· bendras endokrininis sutrikimas apima pagumburio-hipofizės-gonadinę ašį, pasireikšdamas moterims amenorėja, o vyrams – seksualinio potraukio ir potencijos sumažėjimu (išimtis – vaginalinis kraujavimas moterims gaunančioms pakaitinį hormonų gydymą, kai hormonai vartojami daugiausia kontraceptikos tikslais). Kartu gali būti padidėjęs augimo hormono ir kortizolo lygis, skydliaukės hormonų periferinio metabolizmo sutrikimai, taip pat insulino sekrecijos sutrikimai;

· jei sutrikimas prasideda prieš lytinio brendimo pradžią, tai pastarasis gali sulėtėti ar iš viso sustoti (žmogus neauga; mergaitėms nesivysto krūtys ir būna pirminė amenorėja; berniukams genitalijos lieka juvenilinės). Pasveikus pubertatinis periodas paprastai užsibaigia normaliai, tačiau pirmosios mėnesinės vėluoja.

Netipiška nervinė anoreksija F50.1

Šią kategoriją reikia vartoti aprašant tokias būkles, kurių klinikoje nėra vieno ar kelių esminių nervinės anoreksijos (F 50.0) požymių, pavyzdžiui, amenorėjos ar didelio svorio netekimo, tačiau visais kitais požymiais sutrikimas atitinka tipišką šio sutrikimo vaizdą. Ši kategorija taip pat geriau tinka aprašyti pacientams, kuriems būdingi visi esminiai nervinės anoreksijos požymiai, tačiau simptomai pasireiškia tik švelnia forma.

Nervinė bulimija F50.2

Nervinė bulimija yra sindromas, pasireiškiantis pakartotinais persivalgymo priepuoliais ir išskirtiniu susirūpinimu dėl kūno svorio, dėl to pacientai imasi kraštutinių priemonių suvalgyto maisto “storinančiam” efektui panaikinti. Šį terminą reikėtų vartoti aprašant tik tokį sutrikimą, kuris yra susijęs su nervine anoreksija, iš esmės pasižymėdamas ta pačia psichopatologija. Pasiskirstymas pagal amžių ir lytį yra toks pat kaip anoreksijos, tačiau sutrikimo pradžia yra truputį vėlesnė. Nervinė bulimija gali būti suvokiama kaip lėtinės nervinės anoreksijos pasekmė (tačiau gali pasitaikyti ir atvirkštinis variantas). Iš pradžių pacientė su anoreksija gali priaugti svorio, jai atsiranda menstruacijos, susidaro pagerėjimo įspūdis, tačiau vėliau susiformuoja žalingas persivalgymo ir vėmimo stereotipas. Dėl pasikartojančio vėmimo gali atsirasti elektrolitų balanso sutri­kimų, somatinių komplikacijų (tetaniją, epilepsijos priepuoliai, širdies ritmo sutrikimai, raumenų silpnumas) ir tolesnis žymus svorio kritimas.

Diagnostika

Tiksliai diagnozei reikalingi visi nurodyti kriterijai:

· nuolatinis susirūpinimas valgymu ir nenugalimas potraukis valgyti;

· pacientas negali susilaikyti nuo persivalgymo epizodų, kai per trumpą laiką suvalgomas didelis maisto kiekis;

· pacientas stengiasi priešintis “storinančiam” persivalgymo poveikiui vienu šių būdų: sukelia vėmimą; piktnaudžiauja liuosuojamaisiais; badauja; naudoja vaistus, pavyzdžiui, slopinančius apetitą, skydliaukės preparatus ar diuretikus.

· psichopatologija pasižymi liguista baime nutukti, ir pacientas nustato sau griežtą svorio ribą, esančią daug žemiau premorbidinio kūno svorio.

Netipiška nervinė bulimiją F50.3

Šį terminą reikia vartoti aprašant tokias būkles, kurių klinikoje trūksta vieno ar kelių esminių nervinės bulimijos (F 50.2) požymių , tačiau apskritai sutrikimas atitinka tipišką klinikinį vaizdą. Dažniausiai tai tiks aprašant pacientus su normaliu ar net padidėjusiu kūno svoriu, tačiau pasižyminčius būdingais persivalgymo periodais bei po jų sekančiu vėmimu ar liuosuojamųjų vartojimu.

Persivalgymas, susijęs su kitais psichologiniais sutrikimais F50.4

Šį kodą vartojame aprašyti tokiam persivalgymui, kuris yra reakcija į distresą ir sukelia nutukimą. “Reakcinis nutukimas” gali pasireikšti po artimųjų netekties, avarijų, chirurginių operacijų, emocinį distresą sukėlusių situacijų, ypač linku­siems į nutukimą asmenims.

Vėmimas, susijęs su kitais psichologiniais sutrikimais F50.5

Be sąmoningai sukeliamo vėmimo bulimijos metu pasikartojantis vėmimas gali pasireikšti disociacinio sutrikimo (F 44.-) ar hipochondrinio sutrikimo (F 45.2) metu kaip vienas fiziologinių simptomų taip pat nėštumo metu, kai emociniai veiksniai sukelia pykinimą ir vėmimą.

Kiti valgymo sutrikimai F50.8

Apima: neorganinės kilmės piką suaugusiems, psichogeninį apetito praradimą.

Nepatikslintas valgymo sutrikimas F50.9

Anoreksija ir bulimija

Anoreksija ir bulimija - [Ligų kodai F50.02; F50.2] Nervinis sutrikimas lemiantis impulsyvaus valgymo epizodus

Depresija

Depresija - [Ligos kodas F32] Priskiriama nuotaikos sutrikimams, skirstoma į vienkartinius ir pasikartojančius epizodus

Paranoidinė šizofrenija

Paranoidinė šizofrenija - [Ligos kodas F20.0] Chroniška šizofrenijos forma dažnai lydima haliucinacijų ir delyro

Potrauminio streso sutrikimas

Potrauminio streso sutrikimas - [Ligos kodas F43.1] Diagnozuojamas potrauminiam stresui užsitęsus daugiau nei mėnesį

AGORAFOBIJA

Agorafobija - [Ligos kodas F40.0] Fobinis nerimo sutrikimas siejamas su neracionalia atvirų susirinkimo vietų baime

Ribinis asmenybės sutrikimas

Ribinis asmenybės sutrikimas - [Ligos kodas F60.3] Emociškai nestabilios, dažnai agresyvios asmenybės sutrikimas

Nerimo sutrikimų klasifikacija

Nerimo sutrikimų klasifikacija - [Pagal TLK-10-AM] Psichikos ir elgesio, fobiniai ir kiti sutrikimai

Obsesinis kompulsinis sutrikimas

Obsesinis kompulsinis sutrikimas - [Ligos kodas F42.8] Apima įvairius kompulsinius ritualus bei obsesinį mastymą